Az első passzív házunk - tervezés közben
Egy minden közműtől távol eső területen olyan birtok kialakításán dolgozunk, mely önfenntartó módon képes létezni, mivel a működéséhez szükséges energiát a nap, a föld, és a szél biztosítja. Kizárólag az elektromos energiát szükséges biztosítani hálózaton keresztül, de a szélkerekek segítségével abból is visszakerül a szolgáltató részére. Az ivóvízellátást a területen fúrt kút adja, a szennyvizet biológiailag tisztító rendszeren keresztül juttatjuk vissza a talajba. Az esővízet összegyűjtve öntözésre és szürke vízként mosásra, öblítésre használjuk... ahogy a nagy könyvben meg van írva. Persze majd kiderül, hogy ebből gazdaságossági szempontból mi valósítható meg.
Természetesen a főépület, mely gazdasági és lakófunkciókat, vendégházat tartalmaz, passzív házként kell működjön, ami azt jelenti, hogy megfelelő hőszigeteléssel, alacsony hőmérsékletű fűtését hőcserélő rendszerrel, valamint rekuperátoros szellőzéssel látjuk el. A szükséges időszakokban árnyékolást biztosítunk nyílászáróinak. Vezérlését elektronikára bízzuk.
Ez így szépen hangzik, temérdek szakirodalom áll már rendelkezésre, melyből mégis csak az derül ki, hogy a végeredmény csak precíz optimalizálással, a gépészet építészettel való komoly összjátéka folytán valósulhat csak meg. Az sem midegy, hogy milyen áron! Vajon megéri-e, vagy csak a CO2 kibocsátás csökkenéséhez szeretnénk hozzájárulni. Nagyon valószínű, hogy a helyes válaszok éghajlatonként, sőt vidékenként változóak, így átfogó tapasztalatokra csak idővel számíthatunk a régiónkban.
És az is időbe telik, míg annyira támogatottá válnak majd az energiatudatos rendszerek, hogy szinte természetessé válik használatuk, mint tőlünk nyugatabbra. Mi azért nekilátottunk az optimalizálásnak. Az első kísérletek:
« Vissza